Emów

Emów to osiedle w w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna, leżące na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody Świder, nad rzeką Mienią. Sam Emów składa się właściwie z 2 ulic: Sosnowej i Runa Leśnego.

Trochę historii: Wieś ta została założona ok. 1856 r. na terenie dóbr Wiązowna, początkowo jako Nadmień. Obecna nazwa Emów nadana w 1856 r. pochodzi od imienia Emmy, córki hrabiego Maltzana, dawnego właściciela dóbr Wiązowna. Po wojnie do Emowa przyłączono osiedle Białek, tym samym rozległą wieś nad brzegami rzeki Świder i Mieni o wspólnej już nazwie Emów.

 Ciekawe miejsca:
(1) ruiny bunkrów z 1915 r. przy ulicy Sosnowej (tzw. przedmoście Warszawy – Linia Brückenkopf Warschau – Emów)
(2) dąb szypułkowy „Bartek Mazowiecki” - pomnik przyrody; nad Mienią w Emowie rośnie okazały  o obwodzie ok. 550 cm, wiek ok. 400 lat.

Bunkry
Linia bunkrów była rozbudowana, ciągnęła się od Wisły przez Józefów i w rejonie rzeki Świder dochodziła do mostu kolejowego, potem biegła wzdłuż rzek Świder i Mienia do wsi Emów, następnie do Wiązownej, Majdanu, Starej Miłosnej, do wschodniego skraju obecnego Rembertowa, dalej wzdłuż linii kolejowej pomiędzy Koleją Terespolską oraz dawną Koleją Petersburską, następnie do Fortu Beniaminów, dalej na północ do rzeki Rządza aż do Narwi. Wybudowano ponad sto schronów z żelbetonu o grubości ścian do 50 cm, większość były to niewielkie schrony obserwacyjno-bojowe i pogotowia, co 500-800 m znajdował się schron na ckm.

Bunkry znajdują się w północno-wschodniej części Emowa, na wydmowym terenie. Najwyższa wydma (120 m n.p.m), na której znajduje się jeden ze schronów, jest nazywana Górą Sobotów. To tam nakręcono sceny kończące 6 odcinek serialu „Przygody psa Cywila”.
4b0ea643eeb9fc0fmed emów film5_Góra Sobotów w Emowie
Źródło fotografii: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=374&t=17571
Warto zajrzeć – więcej zdjęć (stan dzisiejszy i z lat 60-tych)

Dąb „Bartek Mazowiecki”
Na lewym brzegu rzeki Mieni rośnie dąb szypułkowy znany jako „Bartek Mazowiecki”. Jego wiek jest szacowany na około 400 lat, jego obwód wynosi to ok. 560 cm. Do „Bartka Mazowieckiego”można dotrzeć pieszym szlakiem czerwonym pomiędzy Wiązowną a Otwockiem. Obok rośnie kilkanaście starych dębów.

bartek mazowiecki